Грађани Будве имали су прилику да се упознају са љепотом змијањског веза. Предсједница Удружења се одазвала позиву Музеја Републике Српске и у склопу затварања изложбе „Боцарићи и змијањски вез“одржала радионицу израде овог највећег нематријалног културног блага из Крајине.Учешће у радионици узеле су и чланице Организације жена Будва са којима Дуга још од 2019 године размјењује своја знања и искуства. Ни киша која је цијели дан лила и није дала очи да отворимо,није спријечила ове вриједне жене да дођу и учесвују у радионици, прошире своја знања из веза али и да се друже са жељом да се пријатељство ова два удружења продуби и прерасте у сарадњу.
На затварању изложбе, у пуној дворани Модерне галерије „Јово Ивановић“,пројектовани су филмови „Змијањски вез за UNESCO-ву номинацију“ Музеја Републике Српске и „Дугин вез по пешкиру“ нашег Удружења. Филм у седам минута открива тајну како је настао највећи традиционални пешкир извезен у змијањском везу. Прије приказивања документарних филмова обратила се Данијела Ђукановић кустос етнолог и савјетник Музеја Републике Српске и Слободанка Ристић Гашић предсједница Хуманитарног удружења жена „Дуга“, а присутни су могли да уживају у самом пешкиру који је за ову прилику био постављен. Иако нисмо могли да га представимо у пуној дужини изазвао је дивљење и велико интересовање.

Изложбена поставка „ Боцарићи и змијањски вез“ у Будви је трајала од 16.1. до 26.2. 2025. године. Посјетиоци Галерије су у више од мјесец дана могли да уживају у ошвама, бошчама, рукавима и другим комадима одјеће који су украшени орнаментима змијањског веза. Већина ових експоната су настала крајем XIX и почетком XX вијека, а опстала су захваљујући Шпири Боцарићу првом директору Музеја Врбаске бановине, који је био поријеклом из Боцарића у околини Будве. Овај врсни сликар је препознао јединственост и богатство орнамената змијањског веза и предано радио на прикупљању одјевних предмета и кућног текстила који је био украшен овим јединственим везом. Уз ове музејске примјерке представљени су појединци и наше Удружење који данас савојим радом представљају чуваре и промотере свијести о змијањском везу те шире знања о изради ове свјетске јединствености, омогућујући да наше јединствено културно благо настави свој живот са новим генерацијама. На овој изложби спојила прошлост, садашњост и будућност. Јер једино право богатство је оно које се може са свима подјелити и велика је част али и одговорност бити дио свега тога.









