Умјетност плавих нити је ауторска модна колекција младе и неафирмисане графичке дизајнерице Александре Радишић. Ова колекција је њено виђење савремене моде инспирисане традициjом. Александра је успјела да повеже линије савремених младалачких одјевних предмета и њихових конбинација са традицјоналним украшавањем одјеће – везом. У овом случају то је змијањски вез, нашег највећег локалног нематријалног културног блага, који је због своје јединствености доспио на UNESCO-ву листу свјетске баштине.
Дугине чланице и сараднице са великим задовољством су прихватиле изазов. Вриједне руке израдиле су по нацртима ауторице 10 хаљина, 5 женских туника и 5 мушких кошуља. Нарочито изазовно било је извести мотиве на асиметричне дјелове одјевних комада, наводе везиље, али захваљујући преданом раду и досадашњем искуству без већих тешкоћа превазишли су све изазове и пронађена су креативна рjешења што модну колекцију чини још аутентичнијом.
Како сама ауторица наводи, ова модна колекција није настала инспирисана само изузетним везом, него и женама које су га изњедриле, али и оним везиљама које су га неокрњеног вјековима пренијеле до нас. Нисам знала у какав вртлог емоција ћу да упловим и колико неисписане историје ћу да сазнам која буди страхопоштовање према тим женама али и према том везу који је свједок свих њихових скривених жеља, страхова, надања – истиче Александра.
Ауторска колекција „Умјетност плавих нити „ представљена је на истоименој модној ревији која је одржана 13.6.2024. на шеталишту испред Храма Христа Спаситеља у склопу прославе крсне славе Града, Спасовдан. Двадесет одјевних предмета кoје су носили манекени наишло је на одушевљење публике. Посјетиоци су били затечени савршеним спојем модерног и традиционалног, што је створило јединствен осјећај поштовања и према Александри а и према дугиним везиљама. Многи од њих су пожељели да савладају овај по много чему јединствен вез и да се на један потпуно другачи начи упознају са историјом ових простора.
OdgovorProslijediDodavanje reakcije |